Офiцiйний сайт народного депутата України VIII скликання, виборчий округ №25
49008 місто Дніпро, вул. Робоча, буд. 83 (068) 774-87-43
Графік роботи: вівторок з 10:00 до 17:00
 


  • Головна
  • Законотворчість
  • Проект Закону № 2117а від 18.06.2015 про внесення змін до Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті"

Проект Закону № 2117а від 18.06.2015 про внесення змін до Закону України "Про правовий статус та вшанування пам'яті борців за незалежність України у ХХ столітті"

Обґрунтування необхідності прийняття акта

Аналіз ситуації на вітчизняному ринку металобрухту свідчить, що найбільше проблем у суб’єктів господарювання виникає у зв’язку з його тіньовим характером. Це обумовлено перш за все зацікавленістю підприємств у експорті, яка значно перевищує як граничні обсяги експорту брухту чорних металів, так і наявні запаси його в Україні.

При цьому відсутній законодавчо закріплений механізм збалансування зазначеної ситуації, який би задовольняв потреби учасників ринку.

На сьогодні обсяги експорту металобрухту визначаються Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Саме воно затверджує річний розрахунковий баланс металобрухту, котрий підлягає експорту. Водночас процедура розподілу квот досі діє непрозоро та є джерелом корупції, що суттєво ускладнює здійснення господарської діяльності у цій сфері.

Крім того, металобрухт є одним з основних ресурсів для екологічно-дешевої виплавки металу, за який досить активно борються національні уряди. Адже переробка брухту в металопродукцію приносить більшу додану вартість порівняно з експортом даної сировини, а вільний експорт брухту прогнозовано призведе до дефіциту всередині країни цього матеріалу.

Натомість обсяг збору брухту в Україні показував негативну динаміку за останні 15 років і скоротився в 2,5 рази з 11,1 млн. т в 2000 році до
4,4 млн. т в 2014 році.

Крім того обмежені інвестиції в оновлення основних фондів призвели до скорочення металофонду країни та, відповідно, до зменшення обсягу легкодоступного брухту для вітчизняних виробників. За даними Харківського інституту металу, станом на 1999, розмір металофонду України знаходився на позначці 400 млн т. Зараз, за даними УАВтормет, цей показник скоротився до 330-340 млн т.

Водночас внутрішнє споживання сталі в Україні є відносно незначним порівняно з іншими країнами світу – 125 кг сталі /на особу, тоді як в Польщі – 267 кг сталі /на особу, Туреччині – 415 кг сталі /на особу, Китаї – 515 кг сталі /на особу, Чехії – 547 кг сталі /на особу, Кореї – 1057 кг сталі /на особу (за даними «World Steel Association»), що свідчить про суттєвий потенціал росту внутрішнього попиту на металопродукцію.

Таким чином, теперішня ситуація вимагає визначення на законодавчому рівні механізму врегулювання вищевказаної проблеми, який би задовольняв потреби учасників ринку – експортерів, споживачів на внутрішньому, зовнішньому ринках та держави.

Для вирішення зазначеної ситуації пропонується застосувати механізм продажу металобрухту з аукціону та обмеження обсягів експорту металобрухту, що не перевищує 20% розміру внутрішніх продажів металобрухту.

Слід зазначити, що процедури продажу з аукціону характеризується встановленням незмінного порядку проведення торгів та чітких правил визначення переможця аукціону - власника лоту. Завдяки зазначеним властивостям процедури аукціону в подальшому обумовлюється керованість та прогнозованість ситуації на ринку металобрухту. Механізм торгів з аукціону підтримує добросовісну конкуренцію серед учасників ринку та характеризується мінімальним втручанням регулятора в особі державного органу влади.

Цілі та завдання прийняття законопроекту

Цілі та завдання розробленого законопроекту полягають у визначенні дієвого механізму встановлення та розподілу для певного календарного року обсягів експорту металобрухту, підтримання добросовісної конкуренції на ринку.

Загальна характеристика та головні положення

Законопроектом пропонується внесення змін до Закону України «Про зовнішньоекономічну діяльність» в частині визначення особливостей проведення експортних операцій з металобрухтом відповідно до Закону України «Про металобрухт».

Законопроектом передбачається, що експорт металобрухту здійснюватиметься з урахуванням балансу утворення та споживання металобрухту, та використанням біржових аукціонів як механізму розподілу.

Законопроектом пропонується застосувати механізм купівлі та продажу обсягів металобрухту на аукціоні.

Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання

Основними нормативно правовим актам у даній сфері є Закон України «Про зовнішньоекономічну діяльність» та Закон України «Про металобрухт».

Прийняття та реалізація законопроекту не потребує додаткового внесення змін до інших законодавчих актів України.

Фінансово – економічне обґрунтування

Реалізація проекту Закону не потребує додаткових витрат з державного бюджету.

Натомість прийняття законопроекту забезпечить вітчизняну металургійну промисловість доступною сировиною, що сприятиме росту виробництва металопродукції з більшою доданою вартістю та, відповідно, збільшенню експортних надходжень від її реалізації за кордоном.

Прогноз соціально – економічних показників та інших наслідків прийняття проекту Закону

Прийняття законопроекту удосконалить механізм державного регулювання ринку металобрухту, сприятиме підтримці добросовісної конкуренції на ринку, стимулюватиме діяльність у брухтозаготівельній галузі, поліпшить прогнозування ситуації, підвищить рівень захисту суб'єктів господарювання, звільнить підприємців від необхідності проходження зайвих та обтяжливих адміністративних процедур та знизить ризики вчинення корупційних правопорушень.

Крім того, наявність доступної сировини на внутрішньому ринку забезпечить розвиток вітчизняної металургійної промисловості, а отже створення нових робочих місць в реальному секторі економіки, надходження додаткових податків до бюджетів всіх рівнів та залучення інвестицій в українську економіку. 

Текст законопроекту